Метеорологічні особливості першої

Агрометеорологічний бюлетень

по Закарпатській області

за другу декаду березня 2024 року

№ 8

Метеорологічні особливості другої декади

березня 2024 року

В другій декаді березня під впливом циклонічних процесів, антициклонів з півночі, спостерігалась прохолодна хмарна з дощами різної інтенсивності, в гірських районах та на високогір’ї з мокрим снігом, погода. Наприкінці декади по всій території області спостерігалися заморозки у нічні та ранкові години: на поверхні ґрунту, в повітрі та на висоті 2 см від поверхні ґрунту, інтенсивністю 1-6° морозу.

Температура. Середня декадна температура повітря на більшій частині території області становила 3-8° тепла, на високогір’ї 1° морозу, що більше норми на 2-3°. Аналогічного періоду минулого року на території області було холодніше на 1-2°.

 

Максимальна температура повітря в денні години на більшій частині території області підвищувалася до 11-16º тепла, на високогір’ї (Сл Плай) до 6° тепла. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 1-9° морозу. Поверхня ґрунту охолоджувалась до аналогічних температур.

 

Середня відносна вологість повітря знаходилася в межах 73-92%.

 

Опади випадали протягом 4-9 днів у вигляді дощу, в гірських районах мокрого снігу та снігу сумарною кількістю 74-115% декадної норми (10-37 мм).

 

Сніговий покрив на кінець декади відмічався тільки на високогір’ї (Сл Плай) висотою 16 см.

 

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі надійшло 10-47 годин, що на 7 годин більше норми (АМСЦ Ужгород) і на 23 години менше норми (М Берегово та Вб Міжгір’я).

 

Вітер переважав слабкий та помірний.

 

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

 

В області тривали вегетаційні процеси за рахунок денних температур, що уповільнювало фазовий розвиток культур. У низинно-передгірній зоні заморозки інтенсивністю 0-3 градуси, які спостерігались в повітрі були шкодочинними для ранньоквітучих плодових, зокрема абрикосу, персика. В гірських районах заморозки інтенсивністю 1-5 градуси, які спостерігались в повітрі шкодочинними не були, так як рослини перебували у початкових фазах розвитку.

 

Озимина. Озима пшениця перебувала у фазі кущіння. Висота рослин 17-20 см, кількість стебел 922-1071 рослин на км2, кущистість 2,1-2,3.

Стан рослин добрий.

 

Cади. В низинних районах області у вишні, сливи - розгортання перших листків, у яблуні – відокремлення бутонів, у персика - цвітіння, в передгірних районах - у сливи, черешні, яблуні - розпускання бруньок.

 

За визначенням запасів продуктивної вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 18 березня 2024 р.): у метровому шарі ґрунту під озимими зерновими в низині містилось 308 мм продуктивної вологи. В низинно-передгірних районах в півметровому шарі ґрунту містилось 159-163 мм продуктивної вологи.

 

 

Начальник Закарпатського ЦГМ                                 Василь МАНІВЧУК

Цмел

657070