Метеорологічні особливості першої декади

липня  2024 року

    

     Погода обумовлювалась на початку декади впливом північного циклону та проходженням фронтальних розділів. Надалі баричне поле набувало антициклонального характеру. Вплив антициклону зберігався до кінця декади.  Відмічались грози.

    Температура. Середня декадна температура повітря на території області становила 19-24° тепла, місцями в горах 15-18° тепла, що вище норми на 2-3°. Аналогічного періоду минулого року було холодніше на 1°.

          Максимальна температура повітря в денні години на  території області підвищувалася до 24-36º тепла. Впродовж 2-6  днів на переважній території області максимальна температура повітря вдень перевищувала +30 º. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 6-13° тепла. Поверхня грунту охолоджувалась до 6-15° тепла.

 

    Середня декадна температура на глибині 10 см в області становила 20-25º тепла та упродовж 6-10 днів на більшій території області в один із  строків спостережень вона перевищувала +25° тепла.

       Середня відносна вологість повітря знаходилася  в межах 63-82 %.

       Опади випадали упродовж 3-6днів у вигляді короткочасних зливових дощів, місцями сильних. Сумарна кількість їх  складала 21-199% декадної норми (5-90 мм).

 

           Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі надійшло 74-98 годин, що більше норми на 5-9 годин.

 

     Вітер переважав слабкий та помірний, лише протягом 1-го дня місцями в горах пориви сягали 16-17 м/с.

 

 

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

    Агрометеорологічні умови були задовільними для вегетації всіх сільськогосподарських культур на переважній території області завдяки оптимальному тепло- та волого забезпеченню. Хоча з утриманням спекотної, в останні дні декади сухої погоди відмічалась інтенсивна втрата продуктивної вологи під сільгоспкультурами, вологозабезпечення залишалось на задовільному, в гірських районах – хорошому рівні(табл.3). Переважання теплої та сухої погоди сприяло достиганню зернових культур та проведенню польових робіт. У плодово-ягідних   культур покращувалася якість плодів та ягід, сонячна погода сприяла накопиченню цукрів.

      Водночас підвищення температур на глибині 10 см до +25 і вище створювали несприятливі умови для формування врожаю коренебульбоплодів.  Утримання підвищеного температурного режиму повітря до +30° і вище  пригнічувало розвиток сільськогосподарських рослин, відмічалась втрата тургору в денні години.

                                                                                                

   

      Станом на 10 липня суми ефективних температур вище +5° на більшій території області були  значно вище багаторічних.

 

       Озима пшениця – воскова-повна стиглість – початок збору врожаю.

        Кукурудза. У кукурудзи – 11-й листок-цвітіння волоті. Висота рослин 190-204 см.

        Cади та виноградники.  Яблуня – ріст плодів, слива – ріст плодів, достигання ранніх сортів, абрикос, персик –  збір урожаю, виноград – ріст грон.

       Городні культури. Огірки, кабачки - цвітіння-вибірковий збір; томати -відцвітання квіток- зелена стиглість, картопля — поява суцвіть-ріст бульб; буряк — ріст коренеплоду.

       Багаторічні трави. Конюшина – відростання після першого укосу,  висота рослин 13 см.

                                                               

                                                                           

                                                                                                                                                                                   

 

 

Начальник Закарпатського ЦГМ                                      В.М. Манівчук

 

Куклишин

 657070